Kącik Logopedy

Historia naszej Placówki

Historia Szkoły Podstawowej w Kamieńcu
Początek formularza
Szkoła jako instytucja w naszej miejscowości jest tak stara, ze nikt nie pamięta kiedy powstała (prawdopodobnie ok. 1906r.).
Informacje z Kroniki Parafialnej mówią, iż w XIX w. Kamieniec znajdował się w rękach rodziny Skórzewskich i właśnie wtedy obok dworu była również szkoła, założona w 1826 r. (nie wiadomo czyje dzieci do niej uczęszczały). Przez burze historii zaginęły stare kroniki, a żywe kroniki, te najbardziej wiarygodne, odeszły już dawno na zawsze.
Stara Szkoła (tak ją obecnie wszyscy nazywają) została zbudowana w 1910 r. Obecnie mieszczą się w niej: Opieka Społeczna, Biblioteka Gminna oraz Dyrekcja Przedszkoli Gminy Kamieniec.
Budynek nowej szkoły powstwał etapami. Pierwsze 4 klasy zostały oddane do użytku w roku szkolnym 2000/2001. Kolejne pomieszczenia powstały w roku szkolnym 2001/2002.
Do roku 1939 SP była szkołą jedno i dwu klasowa. Do 1945 r. szkoła realizowała program czterech klas – zajęcia odbywały się w klasach łączonych. Przez następne powojenne lata szkoła rozwijała się na miarę swoich możliwości. Nauczyciele starali się tak jak i teraz o wszystko, a w głównej mierze o dodatkowe fundusze. Z kronik wynika, ze przy pomocy Zarządu Gminy założono sad owocowy, ogródek szkolny, wystawiano przedstawienia za drobną opłatą itp.
Kolejne lata przynosiły coraz to nowe wyzwania i potrzeby, za którymi trudno było nadążyć. Szkoła pomagała, jak umiała: a to zbierała złom i butelki, a to organizowała uroczystości i gromadziła drobne fundusze, za które kupiono np. aparat radiowy lub pomalowano parkan wokół budynku. Były to może drobne rzeczy na dzisiaj, ale miały ogromne znaczenie i były również dobrym elementem wychowawczym.
Ważnym wydarzeniem, nie tylko dla szkoły ale i dla całej wsi, było podłączenie w 1955 r. prądu elektrycznego. Słupy do przewodów elektrycznych wkopali rodzice i starsze dzieci.
Wszystkie następne lata to dalszy rozwój szkoły. W 1965r. przeprowadzono kapitalny remont budynku, łącznie z założeniem bieżącej wody. Ciekawostką, szczególnie dla dzisiejszych uczniów jest to, ze pianino stojące do dzisiaj w jednej z klas nowej szkoły, zakupiono w 1968r.
W kolejnych latach dzieci w szkole było coraz więcej. Do obwodu Szkoły włączono bowiem uczniów z Kowalewa, Ujazdu, Borzysławia. Ustawicznie brakowało pomieszczeń. Dzieci uczyły się na dwie zmiany.
W roku szkolnym 1978/79 oddano do użytku dwie izby lekcyjne zaadaptowane z przebudowanej stodoły, a później wykorzystano niezasiedlony dom nauczycielski, usytuowany blisko budynku szkoły. Ale to i tak w kolejnych latach okazało się za mało. W 1992r. oddano szkole w użytkowanie gminną„agronomówkę”. Sytuacja wydawała się opanowana. Niestety, wystarczyło to na krótko.
W roku szkolnym 1999/2000 liczba uczniów szkoły wzrosła gwałtownie, ponieważ zamknięto szkołę w Karczewie i dzieci z jej obwodu przeszły do Kamieńca. Zajęcia odbywały się w kilku budynkach. Klasy „0”ab uczęszczały do tzw. „agronomówki” przy ulicy Rolnej. Uczniowie klas IIab i IIIab uczyli się w „starej szkole” przy ulicy Szkolnej. Pozostali uczęszczali do nowego budynku przy ulicy Słonecznej. W pierwotnym planie miał to być budynek szkoły podstawowej. Jednak ze względu na wprowadzoną reformę oświaty (6-klasowa szkoła podstawowa i 3-letnie gimnazjum), Rada Gminy w Kamieńcu podjęła uchwałę o tymczasowym wspólnym użytkowaniu tego budynku przez szkołę podstawową i gimnazjum.
Uroczystego otwarcia nowej szkoły dokonano 3 września 1999r.
Dnia 1 września 2000r. oddano do użytku 4 klasy kompleksu dydaktycznego Szkoły Podstawowej w Kamieńcu. Były one zaczątkiem nowej siedziby całej podstawówki. Poprawiło to w znaczący sposób warunki nauczania. Począwszy od października 2001r. oddano do użytku kolejne pomieszczenia: 6 klas, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sekretariat, księgowość.
Historię Szkoły Podstawowej w Kamieńcu tworzy kilka pokoleń kierowników i dyrektorów. Od roku 1945 do chwili obecnej było ich siedmioro:
Lp.

8.

Genowefa Bentkowska

1.09.2019

Dalsze dzieje tej szkoły będą obrazowały bieżące wydarzenia.
Ciąg dalszy historii - aktualizacja dn. 28.11.2007r.
Po 6 latach doczekaliśmy się zakończenia budowy szkoły - szkoła mu już wszystkie izby lekcyjne. Oddanie III etapu nastąpiło od 1 października 2007r. a uroczyste otwarcie nastąpiło 08.11.2007r. Szkoła mieści się już teraz w jednym budynku. W nowowybudowanej części mieści się nowoczesna aula, sala komputerowa, sala dla dzieci sześcioletnich oraz stołówka i pomieszczenia gospodarcze, a także korytarz - przejście na salę gimnastyczną do budynku gimnazjum. Budynek jest bardzo "wygodny" i bardzo funkcjonalny.

Dnia 21 października 2010 roku szkoła po stu latach otrzymała imię. Patronem Szkoły został Jan Paweł II. W tym dniu szkoła otrzymała Sztandar ufundowany przez Radę Rodziców.

Uruchamiając stronę internetową chcielibyśmy zachęcić wszystkich tych, którzy będą ją śledzić na bieżąco, do informowania nas o różnych ciekawostkach obecnych lub innych, znanych z historii tej placówki.

Dół formularza

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamieńcu
    ul. Stawowa 28
    64-061 Kamieniec