Kącik Logopedy

Kraina Logopedii

Jak wspierać mowę dziecka?

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW JAK WSPIERAĆ MOWĘ U DZIECI J

1. Często rozmawiaj z dzieckiem: Zadawaj pytania, opowiadaj historie i komentuj otaczający świat. Ważne jest, aby dziecko miało dużo okazji do słuchania i uczestniczenia w rozmowach. Rozmawiaj z dzieckiem podczas codziennych czynności: Wykorzystaj czas podczas, posiłków i innych codziennych czynności, aby rozmawiać z dzieckiem.

2. Czytaj książki: Czytanie książek to doskonały sposób na rozwijanie mowy u dziecka. Wybieraj różne rodzaje książek, które są dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka.

3. Śpiewaj piosenki: Muzyka i piosenki mogą wspierać rozwój językowy dziecka. Śpiewaj razem z dzieckiem, w aucie, drodze do szkoły, uczestnicz w zabawach muzycznych i słuchaj różnych gatunków muzycznych.

4. 5. Zabawki i gry językowe: Wybieraj zabawki i gry, które wspierają rozwój mowy. Możesz korzystać z puzzli z literami, planszowych gier słownych lub zabawek edukacyjnych.

6. Stwórz bogate środowisko językowe: Dostarcz dziecku wiele różnych bodźców językowych, takich jak książki, czasopisma, gry i filmy. Im więcej słów i zdań dziecko usłyszy, tym lepiej rozwijać będzie jego mowę.

7. Kiedy jesteś z dzieckiem wygospodaruj swój czas –odłóż telefon, bądź na 100%!

8. Upewnij się, że słuchasz: Ważne jest, aby dać dziecku czas na mówienie i słuchanie jego wypowiedzi. Bądź cierpliwy i uważnie słuchaj, co dziecko ma do powiedzenia. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące rozwoju mowy swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub logopedą.

Gabinet Logopedy: Zapraszam na Dni Otwarte/ Konsultacje dla rodziców:

10.05.2024r. - godz. 8:00-10:00

29.05.2024r. - godz. 8:00-10:00

6.06.2024r.- godz. 14:00-15:00

Jest to doskonała okazja do omówienia problematyki wad wymowy, zadania nurtujących pytań i przekazania Państwu swojej wiedzy.
E-mail: jolanta.szczerbal@sp-kamieniec.edu.pl

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamieńcu
    ul. Stawowa 28
    64-061 Kamieniec